Mane domina: Paskolos Indėliai

„Taupa“ prisijungė prie iniciatyvos „DUOday 2023“

Kredito unija „Taupa“ prisijungė prie jau ketvirtą kartą Lietuvoje surengtos iniciatyvos „DUOday“, kurios metu įmonės bei organizacijos visame pasaulyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas bei darbo vaidmenis. Šiemet iniciatyva vyksta net 19 Lietuvos miestų, savo jėgas apjungė 24 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 147 darbdaviai – nuo Prezidentūros iki Palangos gintaro muziejaus.

 

„DUOday“ iniciatyvos metu tūkstančiai duetų („duo“ lotynų kalboje reiškia „du”), kuriuos sudaro žmogus su negalia ir įmonės darbuotojas, praleidžia kartu – susipažįsta su įmone iš vidaus, išbando įprastas darbuotojų užduotis, dalyvauja susitikimuose, bendrauja su kolegomis. Šią iniciatyvą mūsų šalyje organizuoja socialinė įdarbinimo agentūra „SOPA“.

 

„Žmonės su negalia Lietuvoje vis dar susiduria su jų stigmatizavimu, integracijos į visuomenę ir darbo rinką problemomis, todėl ši socialinė iniciatyva turi labai svarbią misiją ir mes labai džiaugiamės galėdami būti jos dalimi“, – sako Karolis Vitkauskas, kredito unijos „Taupa“ administracijos vadovas.

 

„Taupai“ prisijungus prie „DUOday“ iniciatyvos, fizinę negalią turinti vilnietė Karolina visą dieną praleido kredito unijoje – susipažino su finansų įstaigos veikla, kasdienėmis administracijos darbuotojų užduotimis, dalyvavo darbiniuose susitikimuose.  Diena, praleista „Taupoje“, Karolinai paliko malonų įspūdį: moteris sako, kad jai labai patiko kredito unijos biuras, aplinka, buvo įdomu iš arčiau susipažinti su kredito unijos paslaugomis ir kasdienėmis biuro darbuotojų užduotimis.

 

Jau antrus metus „DUOday“ dalyvaujanti Karolina gimė su cerebriniu paralyžiumi, todėl nuo pirmų gyvenimo dienų ji susiduria su judėjimo problemomis. „Cerebrinis paralyžius labiausiai paveikė mano kojas, tuo tarpu protas liko šviesus. Man sunku vaikščioti, dabar jau reikia ir lazdelės, nors anksčiau išsiversdavau ir be jos. Pagrindinė kliūtis man yra laiptai be turėklų ir borteliai, tuomet man jau reikia pagalbos“, – lankydamasi „Taupoje“ pasakojo Karolina.

 

Karolina anksčiau dirbo vieno prekybos tinklo kasininke ir kitus administracinius darbus, tačiau nuo tada, kai maždaug prieš dvejus metus suprastėjo jos fizinė sveikata, moteris neturi nuolatinio darbo. Karolina sako, kad žmogui su negalia nėra lengva rasti tinkamą darbą, tačiau ji tikisi sugrįžti į darbo rinką, nes labai nori jaustis naudinga.

 

Karolina yra baigusi finansų studijas neuniversitetinėje aukštojoje mokykloje, draudimo kursus ir labai domisi psichologija. „Aplinkiniai man dažnai sako, kad psichologės profesija man labai tiktų, kad tai – mano pašaukimas. Man ši sritis tikrai labai artima, nes man labiausiai patinka jaustis naudingai“, – sakė Karolina ir pridūrė svarstanti galimybę pradėti psichologijos studijas.

 

Socialinės įdarbinimo agentūros „SOPA“, 2019 metais į Lietuvą atvežusios tarptautinę „DUOday“ iniciatyvą, vadovė Jurgita Kuprytė pabrėžia, kad šis projektas turi du tikslus: „Žmonės su negalia skirtingose organizacijose gali nors vieną dieną išbandyti įvairias profesijas, o taip pat šviečiame visuomenę, darbdavius apie žmonių su negalia gebėjimus, apie tai, kad jų daugiau galėtų dalyvauti darbo rinkoje. Iniciatyva sėkmingai įleido šaknis Lietuvoje, šiais metais visoje Lietuvoje darbuosis beveik 400 duetų. Ir jeigu pradžioje „DUOday“ aktyviau palaikė tarptautinės organizacijos Vilniuje, dabar įsitraukia vis daugiau darbdavių mažesniuose miesteliuose, lietuviško kapitalo bei valstybinių įmonių. Tikime, kad ateityje tai virs žmonėms su negalia pritaikytomis darbo vietomis“, – sako J. Kuprytė.

 

Užimtumo tarnybos duomenimis, šių metų balandžio 1 d. šalyje buvo registruota daugiau nei 12 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia.